Εκτός Ευρώπης Όφη και Άρης

Εκτός Ευρώπης έμεινε ο ΟΦΗ καθώς η επιστροφή της Κρητικής ομάδας μετά από 20 χρόνια στα Ευρωπαϊκά, συνοδεύτηκε από εντός έδρας ήττα με 1-0 σε νοκ-άουτ αναμέτρηση με τον Απόλλων Λεμεσού, δεχόμενος το γκολ στο 50΄

Η ομάδα του ΟΦΗ δεν είχε ούτε μία τελική προς την εστία στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία αποκλείστηκε από τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Ίδιο σκηνικό και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όπου η «πρωτάρα» στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις Κόλος Κοβάλιβκα, απέκλεισε τον Άρη με 2-1 με την πρώτη εντός έδρας της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το Β΄ ημίχρονο με γκολ και στο 56΄ο Άρης ισοφάρισε με τον Γκάμα αλλά στο 63΄οι φιλοξενούμενοι σκόραραν εκ νέου και πήραν την ιστορική για αυτούς πρόκριση.